Yenipazar Maden Ocağına Karşı Tek Yürek

Yenipazar Maden Ocağına Karşı Tek Yürek

Sakin Şehir’de maden ocağı endişesi! 

Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Paşaköy Mahallesi’nde yapılması planlanan maden ocağı projesine karşı çıktı. Başkan Erden konuyla ilgili açıklamasında, “Paşaköy’de yeni bir maden sahası açılmasını istemiyoruz” dedi.

Aydın’ın ‘Sakin Şehir’ ünvanlı Yenipazar ilçesinde, yeni bir maden ocağı projesinin hayata geçirilmeye çalışılması ilçe sakinlerinin tepkilerini de beraberinde getirdi. Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, ilçede yapılması planlanan maden ocağıyla ilgili  endişelerini dile getirdi. Maden ocağının ilçeye vereceği zararlar hakkında açıklamada bulunan Erden, daha önce Karacaören’de yapılan ocağın acı bir tecrübe olarak göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. 

“KARACAÖREN TECRÜBESİ ORTADADIR”

Karacaören’deki ocağın kendisinden önceki dönemde faaliyete geçtiğini ve bu yüzden herhangi bir işlem yapamadıklarını belirten Erden, “Karacaören’de bir maden ocağı var. Ben  göreve başladığımda bu maden ocağı faaliyetine başlamıştı. Sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 10 yıl süreyle tahsisini uzattılar. Karacaören, Paşaköy, Hacıköseler, Eğridere ve Hamzabali arasındaki karayolunu ağır tonajlı kamyonlar bozdu. Büyükşehir Belediyemiz yolu tekrar yaptı. Maden şirketi bozulan yolun yapılması konusunda herhangi bir destekte bulunmadı. Ayrıca maden ocağı o yerdeki bitki örtüsüne zarar verdi ama Aydın Valiliği’nden ÇED gerekli değildir raporuyla bakanlıktan onay aldıkları için bizim kurum olarak Karacaören’e müdahale etmemiz mümkün değildi. Bizim bu  yaşadığımız Karacaören tecrübesi, Paşaköy’de açılmak istenen maden sahasıyla ilgili bizi düşündürmeye başladı” dedi. 

“MADEN  OCAĞI YÜZÜNDEN SU PINARLARI KURUDU”

Paşaköy’de yapılmak istenen maden ocağı ile ilgili belediye olarak görüşlerini müdürlüğe bildirdiklerini vurgulayan Yüsran Erden, çevreye ve doğaya zarar verecek faaliyetlerden kaçınacaklarını bildirdi. Müdürlüğe 3 kere dosya hazırlayıp maden ocağına karşı itirazlarını sunduklarının altını çizen Erden, ocakların yer altı sularını kuruttuğunu da söyledi. Maden ocağının çıkardığı tozların bitki örtüsüne zarar verdiğini kaydeden Erden, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bizden Paşaköy’de yeni açılacak olan maden sahası için kurum görüşü istedi. Bununla ilgili olarak bizim kurumumuzun görüşü  yaşadığımız tecrübe dolayısıyla oldukça nettir. Bizim dağımızın üstü, dağın altından daha değerlidir. Biz üretime karşı değiliz. Biz Türkiye’nin üretim kabiliyetinin zayıflamasında da yakınıyoruz ama bunu  yaparken bizim belediyemiz yerel üretime önem veren, kültürel mirasına  sahip çıkan, kentte yaşayan  insanların zenginleşmesine hizmet eden  her türlü faaliyeti yapan fakat bunları yaparken çevreye ve doğaya zarar vermeden bunu yapmak isteyen yönetim anlayışına sahibiz.  Bu yüzden Paşaköy sahası içinde açılmak istenen maden sahası ile ilgili  bizden kurum görüşü isteyen müdürlüğe 3 kere  dosya hazırlayıp itirazımızı sonduk. En başta buradaki maden sahasının yüzey akıntılarına, yer altı su damarlarına etkisi olacağını düşünüyoruz. Çünkü Karacaören’deki maden  ocağı yüzünden  o bölgedeki pınarların hepsi kurudu.  Çıkan tozların bölgedeki bitkilerin yapraklarına üzerine yapışarak fotosentez etkisini önlediğini ve meyve verimini azalttığını hatta ağaçların kuruduğunu tespit ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

“MADEN SAHASININ AÇILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”

Maden ocağında kullanılan dinamitlerin can ve mal varlığına zarar verebileceğini kaydeden Yüsran Erden, maden ocağının yapılacak olması kendilerini ve ilçe halkını endişelendirdiğini ifade etti. İlçede maden sahası istemediklerini vurgulayan Erden, açıklamasına şöyle devam etti: “Maden ocağı yapılacak olan yer su göletlerine çok yakın. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan bir yer. Orası aynı zamanda hayvanların otlak alanıdır. Dinamitle patlatma yapılması da can ve mal güvenliği açısından endişelerimizi arttırıyor. Dolayısıyla biz maden sahasının açılmasını doğru bulmuyoruz.  Maden şirketi yetkilileri ile görüştük ama biz yaptığımız çalışma sonrasında ilçemiz sınırları içerisinde yeni maden sahaları açılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Paşaköy’de açılmak istenmen maden sahasının yanında incir bahçeleri var. Maden sahası açılırsa  yeni incir sahası açılması zorlaşacak. Paşaköy’de yeni bir maden sahası açılmasını istemiyoruz”