Ana sayfa
Twitter
Basında Biz
Nöbetçi Eczaneler
Yukarı çık
E-Belediye
Kent Haritası
Yöresel
Kültür Yaşam

ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİ AĞUSTOS AYI KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI

Belediye Başkanımız Yüsran ERDEN’in çağrısı üzerine “Çiftçi Örgütleri Ağustos Ayı Koordinasyon Toplantısı” 06 Ağustos 2020 Perşembe günü Belediye Nikah Salonunda yapıldı. Toplantıya Yenipazar Belediyesi Tarım Komisyonunda görevli Belediye Meclis Üyesi Süleyman ALTINKAYA ve Mehmet KOÇ, Belediye Mera Sorumlusu Bircan DENKSARAN, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Semih GÜREBAY, Sulama Birliği İşletme Bakım Sorumlusu Erhan SARAÇOĞLU, Ziraat Odası Başkanı İsmet AKSOY, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Osman TULUM, İlçe Tarım ve Orman Müdür V. İlhami ERCAN, Ziraat Bankası Müdürü Şengül ASLAN, İlçemizdeki Tarımsal Kalkınma Kooperatif Yöneticileri, Mahalle Muhtarlarımız ve vatandaşlarımız katıldı.

Belediye Başkanımız Yüsran ERDEN bir önceki toplantıda görüşülen konular ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Toplantıda konuşulan konu başlıkları aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

Alhan’da kurulu Madran Gurme Mandırasının neden olduğu çevre kirliliği sorunu devam ediyor. İşletme yetkilileri arıtma merkezi konusunda hazırlık yapıldığını belirtiyorlar. Arıtma merkezinin yol kenarında ve basit bir şey olduğu, arıtma merkezine alt yapı olmadığı için transferin nasıl yapılacağı, ayrıca Topal Üsen Mevkiinden ulaşım sağlanmasının daha doğru olacağı belirtildi.

Su gitmeyen kanaletlerin olduğu belirtildi. Sulama Birliği temsilcisi sorun yaşanan konular olan doğrudan bizzat gelerek sıra yazılması, kanal temizliği, yolların kazılması, hat sorunları, sulama ücretleri hakkında bilgilendirme yaptı. Çiftçi arıklarının kullananlar tarafından temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Meradan gelen hayvanların hayvan damlarına alınmadan sokakta bekletilmesinin ve damlardaki sidik ve katı atıkların kamusal alanlara salınmasının çevre kirliliğine yol açtığı söylendi.

Bu aralar çiftçilerin büyük sorunu olan ve pek çok ürüne zarar veren ve tehlike yaratan domuzlara karşı önlem alınması yönünde talepte bulunuldu. Sürek avı düzenlenmesi ve etinin pazarlanması önerileri konuşuldu.

Başkasının malına zarar veren ya da kamu malını işgal edenlerle ilgili konularda belirtilen kurallara uymayanlar hakkında idari yaptırım uygulanması istendi.

Özellikle incir ürününde, çengelcilere mahkum olunmaması, hem doğru fiyat hem de dolandırılma riskine karşı tarımsal kooperatiflerin ürüne sahip çıkması ve birlik olup satın alıcılara ihale ile satılmasının yöntemlerini geliştirmeleri istendi.